GÖLCÜK TRAFO KURULUM HİZMETLERİ

Gölcük Trafo Kurulum Hi̇zmetleri̇Trafo kurulumu montajı uygulama işleri, Trafo kurulumu direk tipi trafo kurulumu, Köşk tipi trafo kurulumu veya mevcut bina içerisine trafo kurulumu olarak farklı trafo kurulum seçenekleri vardır. Direk tipi trafo kurulumu: Direk tipi trafo kurulumu demir direk ve beton direk olarak müşterinin tercihine göre ikiye ayrılmaktadır.

Beton direk trafo kurulumu montajı uygulama işleri şu şekildedir, Beton trafo direklerinde trafoların KVA güçlerine göre trafo direk seçeneği yapılmaktadır. 25 KVA ve 250 KVA ya kadar olan trafo direklerinde 14/14 trafo direği PL 250 trafo platformu kullanılmaktadır.250 KVA sonrası olan 400 KVA trafolarda ise 14/16 trafo direği PL 400 trafo platform seçeneği uygulanmalıdır. Demir direk trafo kurulumu montajı uygulama işleri şu şekildedir, Demir direk trafo kurulumu 25 KVA ve 160 KVA kadar olan kısım TR 15 160 KVA sonrası olan 250 KVA TR 25 250 KVA sonrası olan 400 KVA ise TR 35 veya TR 50 demir trafo direkleri kullanılmaktadır. Enerji nakil hatları kurulumu uygulama ve montaj işleri, Enerji nakil hatları arazi şartlarına göre değişkenlik göstermektedir enerji nakil hatları montajı ve uygulaması tamamen arazi durumuna göre dizayn edilir.

Seçilecek enerji nakil hattı direkleri olan durdurucu direk taşıyıcı enerji nakil hattı direkleri arazı şartına uygun tepe kuvvetleri hesaplanır projelendirilir ve uygulama montajı yapılır Seksiyoner ayrıcı direkleri montaj ve uygulama koşulları Beton direklerde seksiyoner ayrıcı direkleri arazi şartına en uygun olarak genelde 14/10 olarak dizayn beton seksiyoner direklerinde ki malzemeleri adlandıracak olursak şu şekildedir seksiyoner ayrıcı seksiyoner kol takımı seksiyoner sigortası whd izaratör gergi izartörü gerekli topraklama teçhizatı gibi malzemelerden oluşmaktadır. Bu direkler enerji nakil hattının yüksek voltaja dokunmalara veya arıza durumlarına göre koruma sağlar olası bir olumsuzlukta seksiyoner ayrıcı sigortası (seksiyoner sigortası) atar ve yüksek ve orta gerilim konuşunda uzman kişiler tarafından gerekli hat kontrolü yapılarak arıza giderildikten sonra seksiyoner sigortası yenisi ile değiştirilerek enerji nakil hattına tekrar enerji verilir. Kesinlikle konusunda uzman bir firma tarafından arıza işleri yapılmalıdır ve tüm belgelerinin ve İSG evraklarının tam olması iş veren tarafından kontrol edilmelidir.

Yüksek gerilim enerji nakil hattı ve orta gerilim enerji nakil hattı Türkiye genelinde çok tehlikeli işleri kategorisinde ilk sırayı yer almaktadır ,öyledir ki bir orta gerilim enerji nakil hattında 34,500 36,000 Kw enerji vardır. Trafo direklerinde kullanılan malzeme listesi, Harici tip trafo ölçü panosu TEDAŞ şartnamesi ,harici tip sigortalı seksiyoner (ayrıcı) , whd izaratör, gergi izaratör, trafo direği, trafo platformu, travers, istenilen güçte e şartnamesine uygun trafo, trafo ölçü panosu arası iniş kablosu,1 inç galveniz seksiyoner borusu, işletme topraklaması, koruma topraklaması, parafadur topraklaması,36/10 parafadur, ortagerilim sigortası pimli, kablo iniş tavası, sarf malzeme. Köşk tipi trafo kurulumu, Köşk tipi trafo kurulumu direk tipi trafo uygulamasına istinaden biraz daha kolaydır. Güvenlik olarak da daha kullanışlı ve güvenilirdir. Köşk tipi trafo kurulumu direk tipi trafolarda 400 KVA son olan trafo gücünden sonrasında genelde kullanılır.400 KVA güç ile daha küçük güçlerde de isteğe bağlı kullanılabilir.

400 KVA sonrası olan 630 KVA 1000 KVA 1250 KVA 1600 KVA 2000 kva trafo güçlerinde mutlak suretle trafo köşkü kullanılması zorunludur. Trafo köşklerinin trafo koruma sistemleri direk tipi trafolara göre daha güvenlidir. Trafo köşkleri içerisinde bulunan koruma sistemleri trafo üzerinde bulunan en önemli parçalardan biri olan buchholz rölesi trafo koruma hücresindeki trafo koruma rölesine bağlantılı olduğundan herhangi bir trafo sıcaklığı, artışı, yağ seviyesi azalması, aşırı gerilim aşırı yük, kısadevre gibi durumlarda trafo koruma hücresinde bulunan kesiciyi devre dışı bırakır ve trafonun olası durumlara karşı koruma özeliği görevini sağlar. Trafo köşkleri içerisindeki hücreler yük ayrıcılı giriş çıkış hücresi, yük ayrıcılı kesicili giriş çıkış hücresi, kablo bağlama hücresi, trafo koruma hücresi, kesicili trafo koruma hücresi, yük ayrıcılı sigortalı trafo koruma hücresi, ölçü hücresi gibi hücrelerle yüksek gerilim orta gerilim trafo projesine göre dizayn edilir ve montajı yapılır. Trafo köşklerinde ekstra kullanılan malzemeler 36 KV xlpe kablo, xlpe kablo başlığı, bar 24 ,trafo buşing kapama, trafo ag buşing kapama,36 kv izole halı,36 kv izole sehpa,ag çıkış trafo panosu, trafo gücüne bağlı örnek 1×240 nyy kablo, işletme topraklaması, koruma topraklaması, trafo binası temel saha betonu. Enerji müsaadesi trafo keşfi Enerji müsaadesi ilgili tesisin trafo keşfi yapılarak uygun görülen trafo secimi yapıldıktan sonra bölgede bağlı bulunan Türkiye elektrik kurumuna enerji müsaadesi için başvuruda bulunulur. Elektrik kurumu uygun gördüğü branjman noktasından enerjinin alınması ve ilgili şartnameyi 15 iş günü içerisinde başvuran orta gerilim yüksek gerilim elektrik firmasına verir. Verilen orta gerilim yüksek gerilim enerji müsaadesine istinaden ilgili kuruma projelendirme yapılır ve onayı için başvuruda bulunulur. Kurum tarafından proje incelenir uygun ise onay verilir ve orta gerilim trafo tesisinin kurulum aşamasına geçilir. Trafo kurulum montajı uygulama işleri de tamamlandıktan sonra tekrar ilgili kuruma başvurarak orta gerilim tesisi trafo kabul isteği dilekçe ile iletilir elektrik kurum çalışanlarının da uygun olduğu bir gün seçilerek trafo kabul işlemleri yapılır ve trafo tesisine enerji verilir.

Özdinç elektrik Firmamız merkezi Kocaeli Gebze’de bulunan Türkiye geneli orta gerilim trafo kurulum firmaları arasında yılların vermiş olduğu bilgi ve deneyimle konusunda uzmanlaşmış mühendislik ve teknik kadrosunu her gecen gün artırmaktadır. Ana kalemi ve önceliği trafo kurulumu olan firmamız orta gerilim alanında ismini duyurmuş resmi kurumlara yapmış olduğu trafo kurulumları köy ve şehir şebekeleri gibi tesislerin yüklenici firmalığını yapmış yapılan her işin hakkını sonuna kadar vermiş bitirdiği her iş için teşekkür belgeleri ve iş bitirme belgelerini almış referansları güçlü taahhüt sektöründe güvenilir tedarik konusunda hiçbir sıkıntısı olmayan ender firmalardandır. Bir trafo tesisinde önceliğimiz önce yaptığın işi kendin beğen sonra müşteriden teşekkür al mantığıyla gerek toplantılarımızda gerek eğitim zamanlarında personel ve mühendislerimize sürekli anlatılmakta ve her personelin bunu yapılan her işte bu mantık çerçevesine işleyişin de ayrıca trafo montaj kurulum uygulama firmaları arasında üstünlüğümüzü yapılan her işimizde taviz vermemenin mutluluğu ve gururu içerisindeyiz zaten bir elektrik taahhüt firmasının da her şeyden önce isteyeceği tek önemli konu da budur.